Mieszkanie w bloku a remont: jakie godziny są odpowiednie?

Mieszkasz w bloku i planujesz zrobić remont? Niezależnie od zakresu prac, jakie rozważasz, powinieneś mieć na uwadze, że wykonując je musisz stosować się do pewnych przepisów i zasad. Najważniejsze z nich dotyczą konkretnie tego, w jakich godzinach można robić remont oraz co należy wiedzieć przeprowadzając prace remontowe w kamienicy lub bloku.

Jeśli nie jesteś pewien, czy możesz przeprowadzić remont w weekend, lub jakie godziny będą odpowiednie — zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem. Znajdziesz tu odpowiedzi na trapiące Cię pytania.

Hałas a przepisy prawa

Remontując mieszkanie w bloku musisz mieć na względzie nie tylko swoje własne potrzeby, ale i komfort sąsiadów. Czy są jednak jakiekolwiek, odgórnie narzucone prawem przepisy, które zdecydowałyby za Ciebie, kiedy i jak możesz przeprowadzać prace remontowe? Odpowiedź brzmi: i tak. i nie. Dlaczego zatem odpowiedź na to pozornie proste pytanie jest tak skomplikowana? Ponieważ chociaż nadal nie zdefiniowane są przepisy dotyczące choćby ciszy nocnej — to prawo zakłada kary dla osób, które zakłócają spoczynek nocny. Sprawa jest jednak jeszcze trudniejsza w przypadku określenia konkretnych godzin, podczas, których można by wykonywać remonty. Co to oznacza?

Ano, oznacza to tyle, iż przyjęcie takich zapisów jest w gestii wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych. Każda taka spółdzielnia oraz każda wspólnota ma opracowany regulamin porządkowy. Określa on zasady korzystania z danej nieruchomości (w szczególności jego części wspólnej). To właśnie w treści takiego regulaminu zawarte powinny być informacje o obowiązujących na terenie danego budynku terminach zarówno ciszy nocnej, jak i dozwolonych godzin na wykonywanie prac remontowych. Do której godziny można remontować mieszkanie, aby nie naruszyć tych przepisów? Tu już sprawa jest mocno indywidualna.

W jakich godzinach można robić remont mieszkania w bloku?

Jak już wcześniej wspominaliśmy — prac remontowych z całą pewnością nie wolno przeprowadzać w nocy. Wiązać się to może z karą, którą z pewnością odczujesz. Jak zaś sprawy mają się, jeśli chodzi o pracę za dnia? W większości spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych remont mieszkania w bloku może być przeprowadzany w godzinach od 8 do 16 (lub do 20) w dni powszednie. Są to dogodne godziny dla większości mieszkańców bloku, w którym dokonywany jest remont, jako, że zazwyczaj są oni w tym czasie w pracy, lub szkole.

Oczywiście omawiając godziny, w jakich remontować można mieszkanie w bloku warto podkreślić, że jeśli pewnego dnia z jakiegoś powodu przekroczysz wyznaczone przez spółdzielnię widełki o 10, czy 15 minut, nikt nie powinien mieć większych pretensji. Jeśli jednak sytuacja taka będzie powtarzała się regularnie, lub jeśli będziesz pracował nad remontem przez wiele godzin, używając do tego celu głośnych narzędzi, Twoi sąsiedzi mogą poczuć się zmuszeni do reakcji. Jakie kroki mogą podjąć?

Hałaśliwy remont mieszkania w dzień — konsekwencje

Wszyscy znamy chyba dźwięk urządzeń takich, jak np. wiertarka i wiemy, jak potrafi on, kolokwialnie mówiąc, świdrować w głowie. Oczywiście nikt nie może oczekiwać, że podczas remontu nie skorzystasz z takiego narzędzia — co jednak jeśli zaczniesz go nadużywać?

  • W przypadku, gdy sąsiedzi uznają, że w uporczywy sposób zakłócasz wspólną egzystencję w kamienicy, mają prawo poprosić o reakcję policji. Ta zaś podejmie interwencję na podstawie art, 51 kodeksu wykroczeń, który przewiduje, że osoba, która krzykiem, hałasem, lub innym negatywnym zachowaniem naruszy porządek publiczny może zostać ukarana grzywną lub ograniczeniem wolności.
  • Co więcej, jak wynika z art. 144 i art. 222 par.2 kodeksu cywilnego właściciele mieszkań narażonych na hałas mogą nawet dochodzić swoich racji przed sądem. Wyraźnie widać więc, że rozważyć powinieneś nie tylko to w jakich godzinach można robić remont, ale również jakich narzędzi użyć z jaką intensywnością.

Na szczęście są to jednak sytuacja stosunkowo rzadkie. Jeśli jednak wiesz, że do wykonania remontu potrzebne będą Ci takie narzędzia, jak wcześniej wymieniona wiertarka, mile widzianym gestem będzie poinformowanie zawczasu właścicieli sąsiadujących lokali o konieczności jej użycia.

Prace remontowe w weekend: czy wolno je przeprowadzać?

Sobota jest dniem, w którym prace remontowe możesz prowadzić normalnie, jednak skończyć je powinieneś odpowiednio wcześniej. Większość spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych zakłada, że prace remontowe w soboty mogą toczyć się do godz. 12:00-14:00. Powstaje jednak jeszcze jedno pytanie: czy w niedzielę można robić remont, i jak sprawy te przedstawiają się, jeśli chodzi o święta?

Jak się okazuje, prace remontowe nie powinny być wykonywane w takie dni. Zarówno w przypadku wykonywania przez Ciebie uciążliwych prac remontowych w niedzielę, jak i jakiekolwiek święto, Twoi sąsiedzi mają pełne prawo wezwać policję. Pamiętaj, ze są to dni, podczas których większość ludzi chce nacieszyć się wolnym czasem, zrelaksować i odprężyć. Nie chodzi tu o to, czy remontujesz swoje mieszkanie o nieodpowiedniej godzinie — nawet remont w godzinach wyznaczonych przez spółdzielnię może zostać w te dni uznany za celowe zakłócanie spokoju sąsiadów.

Komentarze: 0
Zaloguj się lub Zarejestruj się, aby zostawić komentarz.