Wynajem mieszkania wiąże się z obowiązkami, które spoczywają po obu stronach umowy. Wynajmowane mieszkanie nie jest Twoje, dlatego musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami i dodatkowymi kosztami. Zdarza się, że zajdzie konieczność naprawienia czegoś, co wchodzi w skład wyposażenia lokalu. Pojawia się w takiej sytuacji pytanie dotyczące tego, kto poniesie koszty naprawy, przykładowo za użytkowany sprzęt, uszkodzone okna. Najważniejsza będzie znajomość przepisów prawa, które regulują kwestie finansowe związane z naprawami w wynajmowanym mieszkaniu.

Awaria w wynajmowanym mieszkaniu
Umowa najmu źródłem informacji
Dokładne przeczytanie umowy wynajmu mieszkania to podstawa przed jej podpisaniem. Powinny znajdować się w niej wszystkie zapisy dotyczące między innymi kosztów i obowiązków obu stron umowy. Im bardziej szczegółowy dokument, tym lepiej. Pamiętaj o tym, że ma on moc prawną i w razie wystąpienia problemów możesz odwoływać się do informacji zawartych w umowie. Warto sprawdzić jeszcze przed jej podpisaniem, czy opisano kwestie dotyczące awarii i tego, kto ponosi koszty napraw w wynajmowanym mieszkaniu. Miej też na uwadze, że związane z tym przepisy znajdują się w Kodeksie cywilnym. Interesować powinna Cię ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy.
Jakie obowiązki ma wynajmujący?
W wynajmowanym mieszkaniu powinny być sprawne niezbędne instalacje, sprzęty i urządzenia, aby móc bezproblemowo z niego korzystać. Nie możesz mieć problemu z użytkowaniem wody, gazu, ciepła i prądu. Najemca nie ponosi odpowiedzialności za zniszczenia, których dokonali poprzedni lokatorzy. Naprawą wszystkiego lub wymianą musi zająć się właściciel lokalu. Jeśli znajdziesz wadę, przez którą niemożliwe staje się użytkowanie mieszkania (o której nie zostałeś wcześniej poinformowany), masz prawo do odstąpienia od umowy, czyli jej wypowiedzenia i to bez zachowania okresu wypowiedzenia.
Osoba wynajmująca mieszkanie, czyli jego właściciel, ma obowiązek naprawienia/wymienienia wewnętrznych instalacji. Mowa jest tutaj o instalacji wodociągowej, gazowej i ciepłej wody. To samo dotyczy naprawy/wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznej i anteny zbiorczej. Warto zaznaczyć, że wynajmujący musi dokonać napraw w odpowiednim terminie, który ustala z najemcą. Jeśli tego nie zrobi, to najemca ma prawo dokonania napraw/wymiany we własnym zakresie, ale właściciel mieszkania będzie zobowiązany do zwrócenia poniesionych przez niego kosztów. Właściciel jest odpowiedzialny za wymienienie:
pieca grzewczego,
stolarki okiennej i drzwiowej,
podłóg,
posadzek,
wykładzin podłogowych,
tynków.
Czy wiesz, jakie masz obowiązki jako najemca?
Jako najemca jesteś zobowiązany do tego, aby dbać o użytkowane mieszkanie i utrzymywać go w odpowiednim stanie zarówno technicznym, jak i sanitarnohigienicznym. Jako że użytkujesz części wspólne, jesteś zobowiązany do tego, aby ich nie uszkodzić. Zgodnie z przepisami, nie możesz nawet niczego wyremontować w mieszkaniu bez wcześniejszej zgody jego właściciela. Jeśli dojdzie do jakichś awarii lub zniszczeń mienia, to po zakończeniu umowy najmu musisz wszystko naprawić we własnym zakresie.
Ustawa jako wskazuje na to, że jako najemca płacisz za naprawę podłogi, posadzki, okien, drzwi, mebli, grzejników, podgrzewaczy wody, wanny, brodzika, zlewozmywaka, umywalki, baterii i innych urządzeń sanitarnych. Ponosisz też koszty naprawy/konserwacji osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej. Jako najemca zapłacisz za naprawę pieca i zużyte elementy, centralne ogrzewanie, przewody odpływowych urządzeń sanitarnych. Jesteś zobowiązany do zapłacenia za zniszczone elementy wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych. Będziesz musiał ponieść koszty malowania/tapetowania ścian, sufitów, drzwi, okien, wbudowanych mebli.
Podsumowanie
Jako lokator musisz mieć na uwadze, że jeśli coś zniszczyłeś w mieszkaniu, musisz za to zapłacić. Właściciel zapewnia lokal zdatny do użytku. Musi ono być utrzymywane przez niego w odpowiednim stanie przez cały okres najmu. W większości przypadków odpowiedzialność za usterki i awarie ponosi najemca. Dokładne zapisy znajdują się w ustawie o ochronie praw lokatorów.