Łąka a budowa na niej domu. Czy to możliwe?

Dom jest marzeniem wielu osób, jednak zanim powstanie trzeba wielkiego wysiłku i spełnienia wielu elementów formalnych. Jednak warto wiedzieć, że jest to także kosztowana inwestycja, poza samą budową domu, opłaceniem fachowców, zakupem materiałów, zapłaceniem za wydanie wszelkich formalności trzeba także pamiętać o zagospodarowaniu budżetu na zakup działki. W komfortowej sytuacji mogą być osoby, które taką posiadają. Niektórzy są właścicielami łąki i zastanawiają się jak wybudować dom na działce oznaczonej jako łąka. Trzeba wiedzieć, że istnieją na to pewne sposoby i taką nieruchomość można postawić.

Czy łąkę można przekształcić w działkę budowaną?

Wybudowanie domu na działce oznaczonej jako łąka jest możliwe – to najważniejsza kwestia jaka zainteresuje osoby będące w posiadaniu takiej i marzącej o wybudowaniu na niej nieruchomości. Jednak trzeba mieć na uwadze, że jest to proces, który wymaga starannego zaplanowania wszystkich szczegółów i zapoznania się z wymaganiami prawnymi, które kolejno należy spełnić.

W Polsce, zgodnie z obowiązującym prawem działki, które są oznaczone jako łąki, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, mogą mieć różne ograniczenia dotyczące zabudowy. Dlatego takie elementy należy sprawdzić w urzędzie gminy, który poinformuje co do obostrzeń, które obowiązują na danej działce. Ograniczenia jakimi mogą być objęte działki należy także uwzględnić już na etapie projektowania i realizacji inwestycji, aby nie ponieść kosztów w sytuacji kiedy nie będzie możliwości zagospodarowania danej działki. Oczywiście należy też mieć na uwadze, że istnieje możliwość przekwalifikowania działki. Jak to zrobić? O tym już za chwilę.

jak wybudować dom

jak wybudować dom

Jak wybudować dom na łące?

W sytuacji kiedy chcemy wybudować dom na łące, przede wszystkim należy upewnić się co do statusu działki. Można to zrobić w przynależnym urzędzie, który wyjaśni wszystkie kwestie w tym kontekście. Zastanawiając się czy na elemencie oznaczonym jako łąki trwałe budowa domu jest możliwa – musisz wiedzieć, że tak. Jednak każdy właściciel łąki trwałej musi przejść przez szereg formalności, by uzyskać odpowiednie zgody i pozwolenie na budowę.

Pierwszym krokiem jest sprawdzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Miejscowy plan wyznacza, jakie przeznaczenie mają dane grunty, a także określa, jakie formy zabudowy są dozwolone. W przypadku działek oznaczonych jako łąki, może być konieczne zdobycie decyzji o warunkach zabudowy, która może zezwalać na budowę domu, o ile spełnia się określone kryteria.

Szereg formalności do załatwienia

Budowa domu na działce oznaczonej jako łąka wiąże się z załatwieniem wielu formalności. Udając się do urzędu z numerem działki lub dokumentem własności można uzyskać informacje o jej statusie. Z kolei miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa, jakie przeznaczenie mają poszczególne tereny. Takie przeznaczenie narzuca rząd, gmina, lokalne instytucje. Jeżeli działka oznaczona jako łąka to trzeba się liczyć z tym, że z takim statusem nie posiada możliwości zabudowy. Jednak to nie przekreśla zupełnie planów co do możliwości postawienia na niej nieruchomości. W takiej sytuacji konieczne będzie wystąpienie o zmianę przeznaczenia tego terenu do urzędu gminy. Jednak należy liczyć się z tym, że wydanie takiego dokumentu wiąże się z kosztami, a cała procedura może być czasochłonna i skomplikowana.

Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy

W przypadku, gdy działka ma możliwość zabudowy, kolejnym krokiem będzie bardzo istotne — uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Wniosek o wydanie takiej decyzji należy złożyć w odpowiednim urzędzie gminy, adekwatnym co do umiejscowienia działki. Taka decyzja jest niezwykle istotna. To ona określa wszystkie zasady, według jakich  można prowadzić budowę. Dokument określa również minimalne odległości jakie powinny występować od granic działki czy wysokość budynków jakie mogą na niej powstać oraz ich przeznaczenie.

Przygotowanie projektu budowlanego 

Kolejnym, etapem jest przygotowanie projektu budowlanego, który powinien być opracowany przez uprawnionego architekta. Takie pismo może być również przygotowane przez wykwalifikowanego inżyniera budownictwa, który wystąpi o pozwolenie na budowę. W skład projektu wchodzą między innymi: rysunki techniczne, uwzględnienie warunków lokalnych,  takich jak: klimat, dostęp do mediów – prądu, gazu czy wody, opis techniczny, informacje dotyczące zagospodarowania terenu oraz informacje w sprawie instalacji.

Co dalej? Dokumenty, procedury...

Kiedy projekt budowalny zostanie opracowany należy go złożyć do odpowiedniej jednostki urzędu gminy i czekać na zatwierdzenie. Pierwszym krokiem po jego zatwierdzeniu będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Oczywiście cała procedura także wymaga czasu oraz złożenia odpowiednich dokumentów w stosownym urzędzie. Będzie to w tym przypadku urząd gminy lub powiatu w zależności od umiejscowienia działki. W tym przypadku wymagane są dokumenty takie jak: projekt budowlany, prawo własności działki, ksero dokumentu tożsamości.

Budowa domu na łące

Budowa domu na łące

Rozpoczynamy budowę domu na łące

Po otrzymaniu pozwolenia ruszamy z budową. Należy również pamiętać o konieczności zgłoszenia rozpoczęcia budowy w odpowiednim urzędzie. Kolejnym obowiązkiem wynikającym z zapisów prawa jest ustalenie wymogów dotyczących prowadzenia dziennika budowy. To obowiązkowy dokument, jaki należy okazać podczas prowadzonych kontroli.

Sam proces budowlany musi być prowadzony przez wykwalifikowaną kadrę. Począwszy od architektów i wyboru odpowiedniego projektu domu, poprzez budowlańców, skończywszy na specjalistach od przyłączeń gazu, prądu czy wody. Przed wyborem specjalistów dobrze jest zrobić rozeznanie na rynku i opierać się o op8inie zadowolonych klientów. Doświadczenie w branży oraz duży zasób wiedzy mają ogromne znaczenie. Nie chodzi tylko o szybkość procesu realizacji inwestycji, ale przede wszystkim o solidność budowy i bezpieczeństwo.

Kolejną, bardzo ważną kwestią jest wybór materiałów budowlanych. To bardzo czasochłonny i ważny proces. Powinny to być produkty dobre jakościowo, które zapewnią estetykę wykonania domu i wpływają na trwałość poszczególnych elementów.
Również ważnym aspektem budowy domu na działce oznaczonej jako łąka jest dostosowanie się do szeregu przepisów, w tym formalności środowiskowych i na przykład przepisów dotyczących odprowadzenia wody deszczowej oraz ścieków. W tym przypadku należy zainstalować odpowiednie systemy odprowadzające, które będą współgrały z wymogami działki i skutecznie odprowadzały wszelkie zanieczyszczenia.

Jak można zauważyć, budowa domu na działce oznaczonej jako łąka nie jest niemożliwa, jednak przed przystąpieniem do prac budowlanych należy spełnić szereg formalności i uzyskać niezbędne dokumenty i pozwolenia.

Komentarze: 0
Zaloguj się lub Zarejestruj się, aby zostawić komentarz.